Понеділок, 2024-05-13, 5:28 PM
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя української мови Рубльовської В.О.

Категорії розділу
5 клас [4]
для 5 класу
6 клас [6]
для 6 класу
7 клас [4]
для 7 класу
8 клас [3]
для 8 класу
9 клас [3]
для 9 класу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Українська мова » 6 клас

Прикметники твердої і м’якої груп. Відмінювання прикметників
[ Викачати з сервера (21.7 Kb) ] 2014-11-20, 10:49 PM

Прикметники твердої і м’якої груп. Відмінювання прикметників

 

Мета: формувати в учнів уміння правильно відмінювати прикметники, вживати їх у мовленні; правильно писати слова із вивченими орфограмами; розвивати навички аналізу й синтезу; з’ясувати особливості відмінювання прикметників твердої і м’якої груп; вдосконалювати вміння учнів використовувати вивчені правила на практиці; виховувати інтерес і любов до рослинного і тваринного світу України.

Тип уроку: урок форсування практичних умінь та навичок

Обладнання: таблиця, картки

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

 

2. Бліц-опитування

- Яка частина мови називається прикметником?

- Як змінюється прикметник?

- На які групи поділяються прикметники?

- Які прикметники утворюють ступені порівняння?

- Як утворюються вищий і найвищий ступені порівняння прикметників?

- Які ви знаєте способи творення прикметників?

- Який із способів найрепродуктивніший?

 

3.Робота на індивідуальних картках

 

Карка 1***

Утворіть і запишіть прикметники  дві колонки: в першу – з суфіксом –ев-, у другу – з суфіксом –ов-.

Вересень, липа, березень, яблуня, серпень, поле, груша, овоч, дуб, кущ, смерека, річ, дощ, книжка.

З трьома прикметниками складіть речення, пов’язані між собою за змістом.

 

Картка 2

Виписати прикметники, визначити їх спосіб творення.

1.Тихо падав вогкуватий, синюватий пізній сніг. 2. Ллється з-поза хмар проміння тепле і голубувате. 3. Ой річенька малюсінька всі греблі розлива. 4. Любо лилися в пташиному хорі пісні голосні.

 

ІІ. Мотивація навчання

 

 1.«Поетична хвилинка».

Прочитати текст, визна­чити тему. Знайти прикметники, простежити, з якою частиною мови вони узгоджуються. Як саме?

Предки і нащадки

У міському зоопарку —
Сталося це влітку —
Здоровенний лобуряка      

Плюнув мавпі в клітку.

Мавпа плаче.

Ми ж, — говорить,

— Предки твої, враже!

— А самець її голубить

І тихенько каже:

Ти не гнівайся на нього.

Він якийсь патлатий,

Бородатий, кривоногий,

Згорблений, кудлатий.

На руці його чорнилом

Написав хтось Едик...

Може, він якраз, голубко,

Наш далекий предок.

(П. Глазовий)

 

2. Учні визначають тему уроку, записують на дошці.

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1.Спостереження над мовним матеріалом

Пригадати, за якою ознакою поділяються на групи іменники (за кінцевим приголосним основи).

З’ясувати, на який приголосний закінчуються основи виписаних прикметників («поетична хвилинка»).

 

2.Коментар учителя.

Залежно від того, на твердий чи на м’який приголосний закінчуються основи прикметників, вони поділяються на тверду і м’яку групи.

 

Тверда група прикметників

(основа закінчується

на твердий приголосний)

М’яка група прикметників

(основа закінчується

на м’який приголосний, у т.ч. на [й])

  • Більшість якісних і відносних прикметників
  • Усі присвійні
  • Короткі форми

 

Прикметники на –лиций відмінюються за окремим зразком

 

3.Робота з таблицею «Відмінкові закінчення прикметників»

Підручник (с. 203 - 205)

 

Відмінки

  •  

Множина

Тверда група

М’яка група

Тверда група

М’яка група

Чол. і середній рід

Жіночий рід

Чол. і середній рід

Жіночий рід

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

 

  1.  
  2.  

-ий, -е

  •  
  •  

= Н. або Р.

  •  

-ому (-ім)

  •  
  •  
  •  
  •  

 

  •  

(на) -ій

-ій, -є

  •  
  •  

= Н. або Р.

  •  

(на) –ому (-ім)

  •  
  •  
  •  
  •  

 

  •  

(на) -ій

  •  
  •  
  •  

= Н. або Р.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

= Н. або Р.

  •  

(на) -іх

 

4. Робота з підручником

Вправа 418,421, 423 – письмово.

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вибірковий диктант.

Виписати в рядок прикметники разом з тими сло­вами, до яких вони відносяться, визначити число, від­мінок, рід, групу.

Заєць сторожко дрімав під кущем у посадці. Він був, певно, обережний, бо дожив до своїх заячих літ. Щасливо уникнув трагічної зустрічі з лисицею, вов­ком та мисливським собакою.

На світанку заєць подався шукати сніданку. Він перебіг поле, прислухаючись до навколишнього про­стору, але стояла тиша.

Біля скирти соломи заєць прислухався. Сюди інко­ли навідувалася лисиця, і, відчувши її дух, заєць стрімголов летів геть. Краще уникнути зустрічі з рудохвосткою. У скирті попискували миші — лисиці не було.

Заєць перебігав від одної скирти до іншої, вискубу­вав бадилинки і потроху вдовольнився. У посадці він ще трохи погриз солодкуватої кори з яблуні-дички, лизнув снігу й заліг.

Крізь напівдрімоту привиділося йому літо, тепла галявина з конюшиною і він сам посеред трави (О.Васильківський).

 

2. Лінгвістична гра

Кожне слово в рядках цієї гірки – прикметник м’якої групи.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Один з основних кольорів сонячного спектра (синій)

2.Антонім слова пізній (ранній)

3.Прикметник від іменника осінь (осінній).

4. Такий, який стосується освіти (освітній).

5.Антонім слова минулий (майбутній)

6.Той, що міститься всередині чогось (внутрішній).

        7.Той, що розміщений навколо чогось (навколишній).

        

3. Навчальне редагування***

Прочитати прикметники. Знайти неправильні форми слів. Записати, виправляючи недоліки. З двома прикметниками скласти речення, надписати частини мови.

Кварцовий, помарановий, шавлієвий, грушевий, вишньовий, життьовий, миттьовй.

 

V.Підсумок уроку

Бліц-опитування

  • Які прикметники належать до твердої, а які до м’якої групи?
  • Які особливості відмінювання прикметників твердої групи?
  • Які особливості відмінювання прикметників м’якої групи?
  • Як відмінюються прикметники на –лиций?

 

VІ. Домашнє завдання

 

Вивчити правила (с. 203 – 205), вправа 425 – письмово,

*** - скласти зв’язне висловлювання у науковому стилі на тему «Особливості відмінювання прикметників твердої і м’якої груп».

 

Категорія: 6 клас | Додав: rublewskaya
Переглядів: 2399 | Завантажень: 84 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук