Неділя, 2024-05-12, 6:31 PM
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя української мови Рубльовської В.О.

Категорії розділу
5 клас [4]
для 5 класу
6 клас [6]
для 6 класу
7 клас [4]
для 7 класу
8 клас [3]
для 8 класу
9 клас [3]
для 9 класу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Українська мова » 8 клас

Словосполучення. Будова і види словосполучень.
[ Викачати з сервера (61.0 Kb) ] 2014-11-18, 4:31 PM

Тема. Словосполучення. Будова і види словосполучень за

          способами вираження головного слова.

Мета: навчити учнів систематизувати вивчений матеріал, ознайомити з

               видами словосполучень за способами вираження головного слова;

               виробляти вміння і навички знаходити головне і залежне слово;

               розвивати навички роботи з мовним матеріалом; виховувати                  

               культуру мовлення.

Обладнання: динамічні схеми, індивідуальні картки, тести.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

 ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

  1. Фронтальне опитування.

 

- Пригадайте і назвіть основні розділи науки про мову.

        - Що кожен з них вивчає ?

        - Що ж вивчає синтаксис ?

 

  1. Лабораторна робота

 

Завдання: виписати з даного речення в стовпчик всі можливі словосполучення.

  1 варіант.  У тихій воді виднілося синє глибоке небо.

                  (синє глибоке небо, виднілося у воді, у тихій воді)

 

  2 варіант  Хвилею зеленою здіймається навесні гора.

                 (хвилею здіймається, хвилею зеленою, здіймається навесні)

 

  1. Гра “ Відкритий мікрофон

(кожен учень має можливість сказати щось швидко, по черзі , відповідаючи на задане питання, висловлюють свою думку. Правила проведення: 1)говорити має тільки той, у кого “символічний мікрофон”;2)подані відповіді не коментуються і не оцінюються;3)коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця.)

 

  • Чи виражає сл/сп закінчену думку? А речення?
  • Чи можна спілкуватись за допомогою сл/сп? Речень?
  • Із якої кількості слів може складатися сл/сп, речення?
  • Що складає граматичну основу речення?

       -  Що ж є будівельним матеріалом для речення?

 

  1. Підсумкова бесіда (динамічна схема)

 

Яка ж різниця між сл/сп і реченням?

 

Словосполучення
Речення

 Називає предмет, процес, дію, ознаку

 Може складатися з одного слова і багатьох

 Не має закінченої думки

 Має закінчену думку

 Складається якнайменше з двох слів

 Служить одиницею спілкування

 Не служить одиницею спілкування

 Виражає повідомлення, спонукання, запитання

 Виражає поширену назву предмета, дії, ознаки

 

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

     Спробуйте поєднати слова першої  групи зі словами другої групи.

 

  1. кричати, дні, ніжно, зранку;
  2. весела, голосно, довгі, гість, прийти

 

  • Що треба зробити , щоб з’єднати між собою слова?
  • Що ви можете сказати про значення тих сл/сп, які вдалося утворити?
  • Спробуйте сформулювати визначення сл/сп.

 

  ІV. Оголошення теми і мети уроку

 

        Сьогодні на уроці ми будемо вивчати словосполучення, розглянемо його будову і види  за способами вираження головного слова. Знання цієї теми допоможуть вам правильно формулювати висловлювання в усному та письмовому мовленні, а також уникнути лексичних та мовних помилок у спілкуванні.

 

V. Опрацювання нового матеріалу

 

  1. Активне слухання

 

       Словосполученням  називається синтаксична одиниця, що утворюється поєднанням двох або більше повнозначних слів на основі підрядного зв’язку.

      - Пригадайте, яка будова сл/сп ?

       У сл/сп одне слово – головне, а інші – залежні. Від головного до залежного слова ставиться питання.

  • На початку уроку ви з речень виписували сл/сп. Визначте в них головне і залежне слово.
  • Якими частинами мови виражені головні слова?
  • Зі скількох слів складаються сл/сп?

 

  1. Складання динамічної схеми
 
 

 

 

 

 

 

За способами зв’язку

 

 

За типами підрядного зв’язку

 

За будовою

 

За вираженням головного слова

                                                                                                        

 

 

 

               
      Подпись: прийменникові

безприйменни-кові 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Групова форма роботи

 

  Діти з’ясовують і пояснюють особливості кожного виду зв’язку.   

 

Звернутися з проханням, безбарвний голос, дарувати книгу, надзвичайно красиво, виконувати домашнє завдання, шостий за списком, цвіте малина, заходитися від сміху, левади і городи, дзвін чується, дума про козака, на промінні, купити квиток, серед літа.

 

    1 група –за способами зв’язку, за вираженням головного слова.

 

    2 група - за типами підрядного зв’язку, за будовою.

 

    3, 4  групи – визначають поєднання слів, які не бувають сл/сп.

          

4)   Підсумкова бесіда вчителя

 

5)   Робота з підручником

 

Вправа  15

    Чому однорідні члени речення та підмет із присудком не можна вважати словосполученнями? Наведіть приклади.

 

VІ. Закріплення набутих знань

 

  1. Графічний диктант (Накреслити графічні схеми поданих сл/сп)

 

   Весняна вода, рвати греблю, смачні груші, вальс грати, зараз гарно, дуже мелодійна, другий від центру.

 

  1. Вправа з ключем

 

Завдання: записати сл/сп у три стовпчики (зі зв’язком прилягання, керування, узгодження).

 Побачити їжака, освітлювати яскраво, смачний пиріг, глибоке озеро, говорити конкретно, довгий чуб, тепла усмішка, милуватись хризантемами, давнє Євангеліє.   

Ключ Підкреслите першу літеру другого слова у сл/сп – прочитаєте продовження вислову Т.Г.Шевченка:

Ну що б, здавалося слова...

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється –  ожива,…

Відповідь: як їх почує

 

  1. Робота з підручником

 

А) Впр. 16 –  учні, які навчаються на низькому та середньому рівнях;

Б) Впр.  14 (І – усно, ІІ – письмово) –  учні, які навчаються на   достатньому рівні;

В) Робота на індивідуальних картках - учні, які навчаються на  високому рівні;

Завдання: відредагувати сл/сп, з одним сл/сп. скласти речення.

Хворіти грипом, заволодіти увагу, коротше кажучи, старший мене, навчати рідній мові, дякувати приятеля, зрадити своєму слову, в залежності від погоди, знущатися над читачами.

 

  1. Сам собі коректор

 

Завдання: випишіть з речення всі можливі сл/сп, вкажіть в них види зв”язку слів, потім обміняйтесь зошитами з сусідом по парті для взаємоперевірки.

 

 Сонце давно вже сіло в рожевий туман, який ще довго стояв на обрії, поволі згасаючи.

 

VІІ. Підсумок уроку

 

   Тести (* ”Дерево знань”)

 

VІІІ. Домашнє завдання

 

  Вивчити теоретичний матеріал – пар. 3, вапр.22 –письмово, * впр.19 – І – усно, ІІ – письмово.

Тема. Синтаксис і пунктуація.

Словосполучення

 

Тести

 1. Синтаксис як розділ мовознавства вивчає...

   а) будову словосполучень і речень, способи зв”язку   

      слів у словосполученні і реченні;

   б) стильові особливості мови, принципи і способи

      добору мовних засобів у кожному стилі;

   в) систему розділових знаків і правила їх вживання.

 

 2. Словосполучення відрізняється від речення тим, що...

   а) має вужче значення, ніж слово;

   б) повніше називає предмети, дії, ознаки, ніж слово;

   в) виконує ту саму функцію, що і речення.

 

 3. У словосполученні слова поєднуються...

   а) лише за змістом;             

   б) лише граматично;             

   в) за змістом і граматично.     

 

4. За способом вираження головного слова словосполучення

   поділяються на...

   а) іменні, дієслівні, прислівникові;

   б) іменні, прийменникові, прислівникові;

   в) дієслівні, прислівникові, сполучникові.

 

5. Непоширені і поширені словосполучення відрізняються між

   собою...

   а) більшою, ніж два, кількістю слів;

   б) більшою, ніж два повнозначних, кількістю слів;

   в) способом вираження головного слова (іменні—непоширені,

      дієслівні, прислівникові – поширені).

 

6. Укажіть об’єднання слів, які не є словосполученнями:

   а) десь лежить;               г) байдики б’є;

   б) ліс і поле;                г) ти вмієш;

   в) найбільш розповсюджений;   д) на відміну від мене.

 

7. Укажіть іменні словосполучення:

   а) бігає по саду;             г) повний води;

   б) кожен з вас;               г) три яблука;

   в) зелений гай;               д) вміння малювати.

 

8. Укажіть дієслівні словосполучення:

   а) плавати в басейні;         г) прибравши кімнату;

   б) посинілий від холоду;      г) спів птаха;

   в) накидав повсюди;           гарний звичай.

 

9. Укажіть прислівникові словосполучення:

   а) надзвичайно красивий;

   б) ледь чутно;

Категорія: 8 клас | Додав: rublewskaya
Переглядів: 2566 | Завантажень: 41 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук