- Якісні, відносні та присвійні прикметники
Мета: ознайомити учнів із поділом прикметників на три групи; формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники; розвивати навички використання в усному та писемному мовленні прикметників-синонімів, вимовну і слухову культуру; виховувати
Обладнання: опорна сигнальна схема, картки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань ( формування мовної компетенції).
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
- Фронтальне опитування
- Яка частина мови називається прикметником?
- Назвіть граматичні ознаки властиві цій частині мови.
- Від якої частини мови залежить рід, число і відмінок прикметника?
- Яка синтаксична роль прикметника в реченні?
- Пошукова робота
Випишіть із тексту словосполучення „іменник + прикметник”. Визначте граматичні ознаки прикметників. Доберіть синоніми до виділеного слова.
Благословенна будь, о мово рідна,
Препишний раю мій у світі цім!
Душа моя навік тобою плідна,
У захваті палає неземнім
Рясними квітами жаркого слова...
С. Черкасенко
ІІІ. Засвоєння нових знань
- Лабораторна робота
Записати на дошці і в зошитах групи прикметників, з’ясувати, які вони виражають ознаки.
+ червоний, блакитний, солодкий, кислий, легкий, важкий, круглий, широкий ( колір, смак, вага, форма);
+ залізний, срібний, літній вечірній, шкільний, російський, український (матеріал, призначення, національна приналежність);
+ Олегів капелюх, братове слово, жайворонкова пісня ( належність кого, чого-небудь людині або тварині).
- Складання опорної схеми „Розряди прикметників”
Якісні – ознака у більшій чи меншій мірі.Мають ступені порівняння
Яка? Який? Яке?Які?
|
Відносні – ознака предмета відносно інших предметів Який?
|
Присвійні – вказують на належність предмета якійсь істоті
Чий? Чия? Чиє? Чиї?
|
- Робота з підручником (правило) – с.185 – 186.
- Взаємоперевірка правил за питаннями (на картках у кожного з учнів)
- На які групи за значенням поділяються прикметники?
- Які з них можуть виражати різний ступінь якості ознаки?
- На яку ознаку вказують відносні прикметники?
- Як називаються прикметники, що вказують на належність предмета якійсь особі?
ІV. Вироблення практичних умінь і навичок
- Гра „ Ви нам - слово, ми вам - десять ”
До кожного іменника доберіть якнайбільше прикметників-означень у прямому й переносному значенні. З’ясуйте, які з них відносні, а які якісні чи присвійні.
Зразок. Бабуся – старенька, лагідна, турботлива, сива, рідна, ніжна, добра, найкраща, мудра, мамина, клопітлива.
Вода, сад, долина, гора, пісня, пальто, усмішка.
- Вправи за підручником: 376, 377, 378 - письмово
- Творче реконструювання
Словосполучення „іменник + іменник” замінити на словосполучення „прикметник + іменник”. Визначити розряд за значенням ужитих прикметників.
Покрівля із соломи, хвіст лисиці, шия жирафа, молоко з-під корови, хустка для мами, квітка із запахом, дівчина із вродою, опади з атмосфери, автомати для гри, іграшка для Івана.
VІ. Підсумок уроку
Дати відповіді на питання
- На які групи поділяються прикметники?
- Які прикметники називаються якісними, відносними, присвійними?
- За якими ознаками можна відрізнити якісні, відносні і присвійні прикметники?
V. Домашнє завдання
Вивчити конспект, правило – с.185 – 186, вправа 381 (письмово).
|